Kaza.rs · podaci iz katastra · oktobar 2026

Koliko stanova u Srbiji ima hipoteku

Od 821.809 stanova iz katastra nepokretnosti koje Kaza.rs prati, 14,8% ima upisanu hipoteku. Za 5,3% stanova hipoteka je upisana od 2021. godine, što je najbliža mera novih stambenih kredita koju katastar daje.

821.809stanova u uzorku
121.747sa upisanom hipotekom (14,8%)
43.896sa hipotekom upisanom 2021–2026 (5,3%)

Beograd: najviše novih hipoteka u Zemunu, najmanje u centru

Najveći udeo stanova sa hipotekom upisanom od 2021. ima Zemun (9,5%). Ostale opštine su između 3,7% (Stari grad) i 6,1% (Voždovac). Najmanji udeo imaju Stari grad, Vračar i Savski venac (3,7%, 4,1%, 4,4%).

0%2%4%6%8%10%Zemun9,5%Voždovac6,1%Zvezdara6,0%Novi Beograd5,7%Rakovica5,5%Palilula5,4%Čukarica5,2%Savski venac4,4%Vračar4,1%Stari grad3,7%
Udeo stanova sa hipotekom upisanom 2021–2026, opštine sa najmanje 5.000 stanova u uzorku.
OpštinaStanovaSa hipotekomHipoteka od 2021.Udeo upisa pre 2010.
Zemun33.08519,7%9,5%6,6%
Voždovac43.20817,0%6,1%5,5%
Zvezdara54.63116,3%6,0%5,6%
Novi Beograd84.84014,6%5,7%16,9%
Rakovica24.37014,9%5,5%15,9%
Palilula35.22313,5%5,4%9,2%
Čukarica30.89013,2%5,2%8,1%
Savski venac16.6259,5%4,4%16,4%
Vračar31.02210,0%4,1%16,9%
Stari grad27.1099,4%3,7%24,5%

Gradovi

Bor ima najveći ukupni udeo (32,5%), ali je 58% tih hipoteka upisano pre 2010. To su verovatno stari, neizbrisani upisi, pa je za Bor merodavnija kolona sa hipotekama od 2021. (4,9%).

GradStanovaSa hipotekomHipoteka od 2021.Udeo upisa pre 2010.
Zrenjanin10.39619,8%8,1%18,1%
Subotica17.91518,7%7,9%17,1%
Pančevo14.77017,2%7,8%15,3%
Čajetina6.58910,4%7,8%0,6%
Kragujevac23.26815,2%7,3%5,2%
Sremska Mitrovica6.60618,6%7,2%19,9%
Čačak12.31218,1%6,7%19,4%
Sombor6.47918,1%6,6%30,0%
Beograd381.00314,4%5,7%11,3%
Kraljevo9.88615,2%5,7%15,1%
Smederevo7.07511,6%5,1%6,4%
Niš38.29213,6%5,0%10,4%
Bor stari upisi8.80132,5%4,9%57,9%
Valjevo10.05014,8%4,8%19,9%
Kruševac5.46610,8%4,8%13,7%
Jagodina9.06513,2%4,3%22,4%
Loznica7.3407,4%4,0%3,9%
Leskovac5.54612,2%3,8%6,8%
Novi Sad128.29716,2%3,8%4,0%

19 gradova sa najmanje 5.000 stanova u uzorku, poređanih po udelu hipoteka od 2021. Ukupni broj stanova obuhvata i manja mesta.

Kako je mereno

  • Izvor: katastar nepokretnosti Republičkog geodetskog zavoda, podaci preuzeti za zgrade u katalogu Kaza.rs od aprila do jula 2026. Uzorak nije ceo stambeni fond Srbije, već stanovi u zgradama koje Kaza.rs prati.
  • Broje se samo stanovi (bez lokala i garaža) sa poznatim statusom tereta. Hipoteka je teret upisan na sam stan, ne na parcelu.
  • Svaki stan se broji jednom, i kada zgrada ima više ulaza ili kućnih brojeva.
  • „Hipoteka od 2021.“ znači da je hipoteka upisana 2021. ili kasnije. Upisana hipoteka ne znači obavezno aktivan dug: brisanje iz katastra kasni za otplatom, pa su stari upisi verovatno precenjeni.
  • Hipoteke koje investitor upiše odjednom na stanove nove zgrade čine oko 2% hipoteka upisanih od 2021. i ne menjaju zaključke.

Podaci i citiranje

Tabela po gradovima i opštinama: kaza.rs/trziste/hipoteke.csv. Živa verzija tabele je na strani Tržište nekretnina, a hipoteku na konkretnom stanu možete proveriti na proveri hipoteke.

Podatke slobodno koristite uz navođenje izvora: Kaza.rs, na osnovu katastra RGZ. Objavljeno 16. oktobra 2026.